THANK YOU for Making 2020

District 10 Virtual Spring Conference

a  Succes!

Thank you for taking the time to learn new skills!

Thank you for dedicate hours of practice!

Thank you, volunteers, for taking the time to meet and coordinate!

Thank you for taking the time on a beautiful day to attend and support the conference!

RECOGNITION - CONFERENCE VOLUNTEERS

Ines Jimenez                       Conference Co-Chair

Mark Meisner                      Conference Co-Chair

Alicia Smith-Kirk                     Awards Chair

Tarra Logan                             Book Store Chair

Dan Minder                              DTM Chair

Robbie McKee                        Pathways Lunch & Learn Q&A

Wendi Polman                        Program Book Chair

Mike  Arthur                            Registration Chair

 

Friday Night Event Team

Beatriz Ibarra                          Room Moderator

Charlene VanDerWeerd          Room Moderator

Jill Calamante                         Room Moderator

Jolyn Brown                            Room Moderator

Lilly Roberts                            Room Moderator

Molly Ketchum                        Room Moderator

Preeti Venkataramani             Room Moderator

Rachun Cadwell                      Room Moderator

Andrea Wells                           Room Moderator

 

Public Relations Team

Sharon Stadul                          Public Relations Manager

Preeti Venkataramani              D10 Calendar

Kim Krajci                                Facebook Manager

Tricia Spayer                           Graphics Design Chair

Kitty Brandal                           Public Relations Contributor

Educational Sessions Team

Bob Churilla                             Educational Sessions Chair

Andrew Winter                         EDU Presenter

Dennis Deegan                        EDU Presenter

Joe Pannitto                             EDU Presenter

Lenard Taylor                           EDU Presenter

Sharon Stadul                          EDU Presenter

Sherry Watts                            EDU Presenter

David Yung                              Moderator / Coordinator

Cynthia Murnyack-Czarnecki   Moderator

Isabel Minaya                           Moderator

Malcolm Tsung                         Moderator

Matthew Buchanan                  Moderator

Therese Stadul                         Moderator

 

Recognition Team

Andrea Wells                           Recognition Chair

Elayne Cross                            Recognition Team

Jake Streeter                            Recognition Team

 

Zoom Support Team

Dan Minder                             Zoom Host

Lenroy Jones                           Zoom Host

Rayshawn Eatmon                  Zoom Host

Sandra Orland                         Zoom Host

David Mayo                             Zoom co-host

Emmanuel Agbovi                   Zoom co-host

Lisa Newberger                       Zoom co-host

Tracey Touma                         Zoom co-host

Sharon Stadul                         Zoom co-host

Loren Dill                                Zoom co-host

CONFERENCE AGENDA

START              END                           Friday 5/15

5:00 PM           6:00 PM                Social Hour - Happy Hour - BYOD

6:00 PM           6:30 PM                Trio Welcome and  Past District Governors / Directors Recognition

6:30 PM           7:15 PM                International Director Address, Dr. Carol Prahinski, DTM

7:15 PM           8:00 PM                Club Officer Recognition, Networking, and Closing Remarks

 

START              END                           Saturday 5/16

8:00 AM          9:00 AM               Roll Call for District Council Meeting

9:00 AM          11:00 AM             District Council Meeting

11:00 AM        11:15 AM             Break

11:15 AM        11:20 AM             Welcome by Conference Co-Chairs

11:20 AM        11:30 AM             District Director, Sravanthi Vallampati, DTM

11:30 AM        12:15 PM             KEYNOTE, Dr. Paul Artale, DTM, Accredited Speaker

12:15 PM        12:20 PM             Closing Remarks, Program Quality Director Alicia Smith-Kirk, DTM

12:20 PM        1:50 PM               LUNCH BREAK

  • 12:30 / 1:30    Bookstore - Hosted by Tarra Logan
  • 12:30 / 1:30    Pathways Lunch & Learn - Hosted by Robbie McKee, PM4

1:50 PM           2:35 PM               Education Session I Dr. Paul Artale, Accredited Speaker

2:35 PM           2:45 PM               Break

2:45 PM           3:30 PM               Education Session II Dr. Carol Prahinski, International Director

3:30 PM           3:40 PM               Break

3:40 PM           4:25 PM               DTM Recognition,

4:25 PM           4:35 PM               Break

4:35 PM           5:20 PM               Education Session III D10 Presenters

  • Making Shift Happen: Improving Relationships, Achieving Goals and Living a Better Life
    • Presented by; Joe Pannitto, CC
  • Six Secrets to Achieve a Dynamic Mentor Program- ZOOM ROOM
    • Presented by; Dennis Deegan, DTM
  • The Magic of Humor- ZOOM ROOM
    • Presented by; Sharon Stadul, DTM

5:20 PM           5:30 PM               Break

5:30 PM           6:15 PM               Education Session IV D10 Presenters

  • The Leader Inside of you!
    • Presented by; Lenard Taylor, DTM
  • Connect Your Message to Your Audience
    • Presented by; Sherry Watts, DTM
  • Bridging the Generational Gap: Baby Boomers, GenX, and Millennials- ZOOM ROOM
    • Presented by; Andrew Winter, IP1

6:15 PM           6:40 PM               Networking & Closing Remarks will be held in the EDU rooms

 

START              END                                   Sunday 5/17

1:00 PM           1:30 PM               Contestant Early Arrival

1:30 PM           2:00 PM               Contestant  Audio / Video Testing

2:00 PM           2:30 PM               Contestant Briefing

2:00 PM           2:30 PM               Audience Arrival

2:30 PM           4:00 PM               Room Open for Audience

2:30 PM           4:00 PM              D10 International Speech and Table Topics Contests

4:00 PM           4:30 PM               Announce Contest Winners and Closing Remarks

EDUCATIONAL SESSIONS

EDUCATIONAL SESSION I

Dr. Paul Artale, DTM, Accredited Speaker

EDUCATIONAL SESSION II

Dr. Carol Prahinski, DTM, International Director

EDUCATIONAL SESSION III

Making Shift Happen: Improving Relationships, Achieving Goals and Living a Better Life

Presented by; Joe Pannitto,

Six Secrets to Achieve a Dynamic Mentor Program

Presented by; Dennis Deegan, DTM

The Magic of Humor

         Presented by; Sharon Stadul, DTM

EDUCATIONAL SESSION IV

The Leader Inside of you!

Presented by; Lenard Taylor, DTM

Connect Your Message to Your Audience

Presented by; Sherry Watts, DTM

Bridging the Generational Gap: Baby Boomers, GenX, and Millennials

Presented by; Andrew Winter, IP1

Email Conference Co-Chairs, Mark Meisner and Ines Jimenez at conference@district10.org if you have questions.

Mark Meisner 4.3

Conference Co-Chair,

Mark Meisner, CC, ALB, IP2

Ines Jimenez 4-3

Conference Co-Chair,

Ines Jimenez, DTM